[INCUNABLE - FRONTINUS / VEGETIUS / AELIANUS... - Lot 2 - De Baecque et Associés

Lot 2
Estimation :
1500 - 2000 EUR
Result : 2 500EUR
[INCUNABLE - FRONTINUS / VEGETIUS / AELIANUS / MODESTUS]. ? Sextus Iulius Frontinus Vir consularis de re militari. ?? Flauius Vegetius Vir Illustris de re militari. ??? Aelianus de instruendis aciebus. ???? Modesti libellus de uocabulis rei militaris. Bononiae [Bologne], 1495-1496. 4 titres en un volume petit in-folio (190 x 278 mm), demi-veau blond, dos lisse orné (reliure circa 1880). Incunable réunissant quatre textes et comprenant 98 ff., signés: ? AA-EE6 & FF4, ?? GG-MM6 & N4, ??? + ???? OO-RR6, le premier f. servant de titre commun. ? Sur le f. AA2, la première oeuvre porte pour titre: Sexti Ivlii Frontini Viri Consvlaris // Strategematicon liber primvs et, sur le f. FF4 r° (à l'explicit), la mention: Impressum Bononiae per Platonem de Benedictis librorum cussorem // Anno. MCCCCLXXXXV. die uero decimo Iulii. [Bologne, Platon de Benoît, 1495]. ?? Sur le f. GG2, la deuxième oeuvre porte: Flavii Vegetii Viri illus. ad Valentianum // Augustum Epitoma institutorum rei Militaris ex com-//mentariis Catonis: Celsi: Traiani: Hadriani: et Fron//tini liber primus et, sur le f. [N]N4 v° (à l'explicit), la mention: Vegetii Finis Bononiae Impressi per Platonem de Benedictis. Anno // domini Millesimoquadringentesimononagesimoquinto. Die // uero sextodecimo Novembris. [Bologne, Platon de Benoît, 1495]. ??? Sur le f. [O]O1, la troisième oeuvre porte: Aeliani de instruendis aciebus opus ad Diuum Hadrianum: a Theodo//ro Thessalonicense latinum factum et Antonio Panormitae Alphon//si Regis praeceptori dicatum et sur le f. RR1 v°: «Finis Aeliani». ???? Sur le f. RR2, la quatrième oeuvre porte: Modesti Libellvs de vocabvlis rei mili-//taris ad Tacitvm Avgvstvm et, sur le f. RR5 v° (à l'explicit, avant le f. du registre), la mention: De Arte Militari: Frontinum: Vegetium: Aelianum et Modestum // auctores penitus Diuinos quem castigatissime impressit omni solertia // Plato de Benedictis Bononiensis in alma ciuitate Bononiae Anno // salutis. M. cccc.lxxxxvi. Decimosexto kalen. Februar